Sálavá kachlová kamna s prosklenými dvířky a sálavou stěnou
 

Český kamnář se chystá na mistrovství Evropy

Český kamnář se chystá na mistrovství Evropy

mistr2014.jpg (70 KB)Patří česká kamnářská škola mezi evropskou elitu? Na tuto otázku už brzy odpoví Michal Podsedník, žák Střední odborné školy stavební a zahradnické. Na konci ledna se zúčastní v rakouském Welsu Mistrovství Evropy kamnářů, ojedinělého šampionátu pro mladé talenty do 25 let, který se koná jako olympijské hry pouze jednou za 4 roky. Čerstvě vyučený kamnář a student dvouleté nástavby tak stráví vánoční svátky studiem a pilnou přípravou.

"Určitě uděláme minimálně třítýdenní soustředění a něco si doma postavím, abych se procvičil. Mistrovství bude náročné, během 3 dnů změřím síly s 11 soupeři z různých evropských zemí," říká 19letá česká naděje. První den si budou soutěžící připravovat materiál, rýsovat půdorys a stavět sokl. Druhý den budou opracovávat a osazovat kachle, navrhovat a řezat vyzdívky topeniště a tahového systému a třetí den věnují dokončovacím pracím.

Řemeslná zručnost, zkušenosti a milimetrová přesnost nejsou zdaleka to jediné, co bude porota hodnotit. Vyprávět o tom může Jan Koutecký, Michalův předchůdce, který se šampionátu zúčastnil v roce 2010 a obsadil báječné 3. místo: "Překvapilo mě, že se hodnotilo naprosto všechno ? od bezpečnosti práce po úklid na pracovišti. I proto považuji 3. místo za mimořádný úspěch, netušil jsem, že česká kamnařina je na tom tak dobře."

Oba mladí kamnáři putují už od malička ve šlépějích svých otců. V dětství s nimi objížděli stavby, řemeslo si brzy zamilovali a v současnosti už není pochyb o tom, že navážou na rodinnou tradici. Další českou kamnářskou rodinu tvoří Königovi - mladý Daniel dnes servisuje kamna, která stavěl před 10 a více lety jeho otec Vilém.

Kamnářství se dnes v českých luzích a hájích pomalu vzmáhá po "době temna", která trvala půl století. "Komunisté obor zrušili jako zbytečný - vždyť jsme měli ústřední topení a bezedný zdroj ruské nafty. Takže zatímco se nádherná kachlová kamna bourala, jejich místa obsazovaly smradlavé nafťáky. S přerušenou tradicí se bohužel potýkáme do dneška. Například musíme učit zákazníky, jak správně topit!" říká kamnář Ladislav Koutecký.

"Přestože letos u nás v tomto oboru nikdo nenastoupil do prvního ročníku, jsem naprosto přesvědčen, že kamnařina má velkou budoucnost. Živnostenský list má dnes 1 200 kamnářů. Je to perspektivní, náročný obor, a pokud někoho chytne, je to zpravidla láska na celý život," říká ředitel školy na Jarově Miloslav Janeček. SOš stavební a zahradnická se pyšní komplexní nabídkou řemeslného vzdělávání. Nabízí 4leté studijní obory s maturitou, 3leté učební obory s výučním listem i dvouleté nástavby s maturitou (více informací na www.skolajarov.cz).