Sálavá kachlová kamna s prosklenými dvířky a sálavou stěnou
 

Zasedání kamnářů zpestřila návštěva prezidentů

Výjimečná - taková byla dubnová Valná hromada Cechu kamnářů České republiky.

Nestává se totiž často, že by zasedání cechu navštívilo hned několik významných hostů. Tentokrát ale za kamnáři přijel prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel, prezident Evropských kamnářských svazů VEUKO Robert šalvata a také zástupci slovenských cechů. A nechyběly ani originální dary.

prezident_navsteva.jpg (77 KB)Výjimečná - taková byla dubnová Valná hromada Cechu kamnářů České republiky. Nestává se totiž často, že by zasedání cechu navštívilo hned několik významných hostů. Tentokrát ale za kamnáři přijel prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel, prezident Evropských kamnářských svazů VEUKO Robert šalvata a také zástupci slovenských cechů. A nechyběly ani originální dary.

"Chci vám říci, že si velmi vážím vaší práce. Bez práce nejsou koláče. Bez vaší práce nebudeme topit," řekl během svého projevu na adresu kamnářů prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel, MBA. Ke slovu se dostal hned po úvodním přivítání 117 účastníků Valné hromady Cechu kamnářů České republiky, která se konala 5. dubna v Brně.
Ve své řeči ocenil práci cechu a směr, jímž se ubírá, dále vyzdvihl přínos kamnářů jako malých podnikatelů a přislíbil podporu Hospodářské komory ČR i v budoucnu. "Pokud se vám stane, že vám stojí za krkem finanční úřad nebo inspektorát práce a máte problém, nebojte se mne kontaktovat přes vašeho předsedu nebo přímo mě. Potřebuji znát vaše trable, abych mohl argumentovat," podotkl Petr Kužel.


Dalším čestným hostem shromáždění byl prezident Evropských kamnářských svazů VEUKO Robert šalvata, který pohovořil o tom, jakou budoucnost má kamnařina a upozornil na nutnost propagovat toto řemeslo. Jako příklad uvedl, jak si i díky propagaci stojí kamnářské stavby na rakouském trhu. "V Rakousku patří kachlová kamna mezi deset nejžádanějších věcí, které chtějí lidé vlastnit. Loni myslím byla dokonce na čtvrtém místě." V rámci propagace řemesla by se podle něj měli čeští kamnáři také více účastnit prestižních mezinárodních kamnářských soutěží. A v neposlední řadě také budovat vzájemné kolegiální vztahy. " Naší konkurencí nejsou jiní kamnáři. Náš konkurent jsou jiné skupiny, které také využívají dřevo, biopaliva a tekutá paliva. Ty mohou ohrozit naši budoucnost," dodal Robert šalvata.


Následovaly projevy předsedů představenstva slovenských cechů Josefa Franka a Ing. Ladislava Kantora, kteří Cechu kamnářů ČR předali originální dar v podobě kopie kachle s motivem makovice. Její unikátní originál byl nalezen při archeologických vykopávkách na Slovensku a pochází z 15. století. A co dostali významní hosté od cechu? Co čekat od kamnářů jiného než kamna. Respektive keramický model historických kachlových kamen.

Nové sídlo cechu s novou asistentkou
Dar od slovenských kolegů bude hezkým doplňkem v nové kanceláři vedení Cechu kamnářů ČR, do níž se přestěhuje v květnu. Nové sídlo cechu bude ve dvanáctém patře budovy Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze na Jarově. Sídlo bude sestávat ze zasedací místnosti, skladu a samozřejmě kanceláře prezidenta cechu a jeho asistentky. Tou je od dubna paní Jana Macourková. Ve funkci nahradila paní Ing. Ritu Halbrštátovou, jež byla řadu let tajemnicí cechu kamnářů a zároveň kominíků.
"Chtěl bych poděkovat paní Ritě za její záslužnou práci, kterou odvedla pro cech. Byla také nezbytnou spojkou v komunikaci mezi vedením cechu a veřejností. Této práci obětovala značnou část svého času a za to jí patří velké díky," říká prezident kamnářů Pavel Rynda.
"Odchod dosavadní tajemnice v žádném případě nenaruší spolupráci mezi naším cechem a Společenstvem kominíku České republiky. Úzká spolupráce mezi našimi obory bude nadále pokračovat a já doufám, že ji postupem času ještě více prohloubíme," dodává pan Rynda.


Kromě nového sídla a asistentky byly v průběhu valné hromady odsouhlaseny funkce viceprezidentů, nicméně jiné změny Stanov Cechu kamnářů ČR plénum neschválilo. Stejně tak neprošel ani návrh na změnu loga cechu.


Součástí programu bylo také odstartování kamnářské soutěže Zlatý plamen a přijetí nových členů. Do cechu bylo uvedeno 17 kamnářů (Jiří Chytil, Ondřej šplíchal, Oldřich Grepl, Pavel Novotný, Stanislav Kuběna, Martin Netušil, Radim Mika, Jan šourek, Ing. Ludvík šajtar, Rostislav Dušek, Jan Křivonožka, Miroslav Hanzlíček, Bc. Vladislav Moule, Michal Neubauer, Václav Světelský, Christian Kazmirowski a Martin Čejka).