Sálavá kachlová kamna s prosklenými dvířky a sálavou stěnou
 

ZLATÝ PLAMEN 2010 - letošní kamnářská NEJ

V rámci květnové valné hromady Cechu kamnářů ČR byla uspořádána ojedinělá soutěž s názvem ZLATÝ PLAMEN 2010. Soutěžilo se v 8mi kategoriích a některé výsledky byly pro zúčastněné upřímným překvapením.

V soutěži se utkalo 76 soutěžních fotografií, ze kterých všichni účastníci valné hromady vybrali nejpovedenější topidla, která nyní užívají spokojení zákazníci.

Cech kamnářů ČR slaví letos 15ti-leté výročí svého založení. Při této příležitosti měli kamnáři možnost pochlubit se svou tvorbou v rámci soutěže ZLATÝ PLAMEN 2010 na valné hromadě v Táboře.

Soutěž byla vyhlášena v celkem 8mi kategoriích:

1) kamna
2) sporáky
3) krby
4) speciální topidlo
5) rustikální design
6) moderní design
7) umělecká kamnařina
8) progresivní technologie v kamnářském řemesle

Kamnáři mohli zasílat své soutěžní fotografie s popisky, samotná volba potom probíhala během jednání valné hromady. Celkem se soutěže zúčastnilo 76 soutěžních fotografií, které máte možnost vidět v přiložené fotogalerii. Jak se ukázalo, jsou čeští cechovní kamnáři značně kreativní a některá díla snesou s přehledem ta nejpřísnější evropská měřítka jak co do použité techniky, tak i v oblasti řemeslného zpracování a designu.

Výsledky

V kategorii "kamna" zvítězila akumulační kachlová kamna z dílny firmy Jana Temra vytápějící rodinný dům v Severních Čechách. Kamna jsou osazena šamotovým biotopeništěm na cca 20 kg dřeva a klasicky zděným tahovým systémem, to vše dimenzováno na 12ti hodinový interval přikládání. Pro rovnoměrný výdej tepla do obývacího prostoru je do klasického kamnového tělesa vetknut "teplosměnný válec" a pro předání části výkonu konvekcí (otevřeným schodištěm do patra) je tento opatřen výdechovými kachlemi.

kamna1s.jpg (45 KB)

V kategorii "sporáky" byl oceněn kuchyňský kobkový sporák s vytápěnou lavicí, akumulační částí a digestoří zapracovanou do kachlů kolegy Mojmíra Jauerniga:

kamna2s.jpg (40 KB)

Kategorii "krby" ovládlo provedení Ivo Bartoše. Krb je osazen krbovou vložkou Spartherm Varia Rh jejíž obestavba je zpracována spíše rustikálně z lícových cihel a obkladových pásků, doplněno o štukované plochy. Krb vytápí teplým vzduchem 3 místnosti v 1. patře.

kamna3s.jpg (39 KB)

Kategorie "speciální topidlo" patří pro letošní rok kolegu Vítu Peškovi. Jeho akumulační kachlová kamna soutěž skutečně ozdobila a stala se jednou z jeho dominant. Jde o velmi specifické topidlo stavěné přísně klasickými kamnářskými postupy ve velmi originálním prostředí precizně rekonstruované tvrze. Kachle jsou zakázkově ručně modelované, pálené tzv. "na oheň", tedy v peci vyhřívané nikoli elektrickou spirálou nebo plynovým hořákem, ale opravdu ohněm.

kamna4s.jpg (41 KB)

Nejkrásnější stavbou s rustikálním designem se stala kamna stejného autora, tedy Víta Peška. Tentokrát jde o nádhernou repliku gotických kamen umístěných na kamenném soklu. Kachle opět ručně modelované, pálené bez glazury. Ač by tato kamna designem svého pláště sváděla k nostalgii, uvnitř se nachází vyspělá kamnářská technika - špičkové biotopeniště třetí generace s ultraakumulačním tahovým systémem.

kamna5s.jpg (32 KB)

Moderní design je ze strany zákazníků stále více poptáván, a proto byli účastníci velmi potěšeni, když se soutěže v této kategorii zúčastnilo více moderních designových kamen než krbů. Vítězem se stala kamna p. štefana Székelyho, která kombinují aktuální trendy v designu, tedy velkoplošné kachle a kvalitní kamnovou techniku s akumulačními materiály.

kamna6s.jpg (32 KB)

Za dobrý počin v umělecké kamnařině byl (ten večer již potřetí) oceněn Vít Pešek za svou stavbu gotických kamen, vítězných i v kategorii rustikální design. Individuální a velmi stylové řešení kachloví si skutečně zaslouží pozornost, při bližším pohledu je na něm stále co obdivovat.

kamna7s.jpg (46 KB)

Ačkoli byly progresivní technologie zastoupeny v mnoha soutěžících topidlech - ať už jde o topeniště s účinnostmi přes 90%, akumulační systémy s intervalem přikládání více než jeden den, elektronické řízení spalování apod. - rozhodla se rada, jejíž volba tato kategorie měla být, cenu pro tento rok neudělit. Zcela jistě to neznamená, že by čeští kamnáři zaspali dobu, právě naopak, ale skutečně převratné "šokující" řešení se mezi soutěžními stavbami tentokrát nenašlo. Snad příště...

Rada cechu se rozhodla udělit i jedno zvláštní ocenění za originální řešení kol. Janu Myslivcovi. Jeho kachlový sporák byl konstrukčně vyřešen atypicky dle dobových zvyklostí, na jeho "akumulační výplň" byl použit drcený křemen.

kamna8s.jpg (31 KB)

První ročník soutěže dal dle zájmu účastníků tušit, že nebyl poslední, proto se těšíme na uspořádání dalšího a věříme, že se čeští kamnáři budou mít opět čím pochlubit. Všem zúčastněným i vítězům přejeme hodně zdaru v jejich kvalitní práci!